Meva Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Ortodonti

ORTODONTİ NEDİR? ORTODONTİ GEREKTİREN YAPISAL BOZUKLUKLAR

Ortodonti kelime anlamı olarak “düzeltmek, düz ve diş” anlamlarına gelmektedir. Adından da anlaşıldığı üzere ortodonti dalı dişlerdeki yapısal bozuklukların giderilmesi için gerekli tedavi yöntemini uygular. Ortodontik tedavi sürecinde kullanılan araç teldir. Dişlere gerekli durumlarda tel takılarak dişlerin dizilişini düzenler  ve dişlerin  yapısal bozukluklarını giderir. Bir çok insanın dişlerinde çeşitli sebeplerle yapısal bozukluklar , çapraşık dişler olabilir.

Ortodonti Tedavisi Gerektiren Yapısal  Bozukluklar

Crossbite:  üst ve alt dişlerin normal bir şekilde değil iç içe geçerek kapanmasıdır. Hastanın çene kemik yapısına göre ortodontik tel tedavisi gerekebilir.

Overbite: Üst dişlerin alt çenedeki dişlerden daha ileri pozisyonda olması durumudur. Bu durumun sonucunda üst dudak alt dudağı kapatacak şekilde kapanır. Ortodontik bir operasyon veya diş teli tedavisi ile giderilebilir.

Underbite: Bu durumda alt kısımdaki dişler üstteki dişlerin ilerisindedir. Alt dudak üst dudağın üzerine kapanır. Hastanın çene kemik yapısına göre ortodontik tedavi  veya diş teli tedavisiyle giderilmesi mümkündür.

Openbite: ağzın kapalı olması durumunda alt ve üst dişlerin arasında boşluk olması durumudur. Bu durumda dişler kapanmaz. Hastanın ihtiyacına göre ortodontik operasyon veya diş teli tedavisi uygulanabilir.

Çapraşıklık:  Çapraşıklık en çok görülen ortodontik diş sorunlarından bir tanesidir. Dişlerin gömülü olması ve ağız içindeki diğer dişleri sıkıştırmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Tedavisi ise hastanın ihtiyacına göre ortodontik operasyon veya tel tedavisi ile mümkündür.

Aralıklar (Boşluklar): dişler çeşitli sebeplerden dolayı kaybedilebilir. Dişin yerinde oluşan boşluğun durumuna göre ortodontik operasyon veya tel tedavisi gerektirebilir.

 

Ortodontik tedavinin geciktirilmemesi gerekir. Çene kemik yapısı yerleştikçe tedavi süreci de uzamaktadır. Tel tedavisi korkulacak bir işlem gerektirmez.  Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ve alanında uzman hekimlerimizden destek alabilirsiniz.

İletişim Formu

    Hemen Ara